Brzegowy Współczynnik Korekcyjny Cb


Rozmiar i usytuowanie okna silnie wpływa na przestrzenny rozkład natężenia oświetlenia w całym pomieszczeniu. Dla potrzeb niniejszej analizy ograniczono się jedynie do elementów oświetlenia bocznego i zaburzeń w transmisji światła wynikających z przesunięcia geometrycznego środka okna względem punktu pomiarowego na płaszczyźnie roboczej i analizowano wyłącznie punkty pomiarowe znajdujące się w osi pomieszczenia.

TABELE ZE WSPÓŁCZYNNIKAMI

 



Podstawy teoretyczne, związane z wnikaniem światła dziennego przez górne i boczne otwory doświetlające o różnej geometrii, orientacji i usytuowaniu omówione zostały szczegółowo w pracy zbiorowej pod redakcją P. Klemma [c].

Współczynnik Cb uwzględnia także zmianę powierzchni okna, która wyrażona jest jako stosunek powierzchni okna rozpatrywanego A do maksymalnej powierzchni jaką może mieć otwór okienny A0.


okno1



Rys. 1. Założenia przyjęte do wyznaczania brzegowego współczynnika korekcyjnego Cb – wielkość otworu okiennego.

Współczynnik korekcyjny pozwala także uwzględnić różną geometrię okna. W celu usystematyzowania zestawu możliwych przypadków uzależniono położenie okna od dwóch wielkości: ilorazów h/h0 oraz d/d0.  Ponieważ diagramy opracowano dla rozkładów natężenie oświetlenia na powierzchni roboczej na wysokości 0,85 m, przyjęto że wpływ przeszklenia poniżej tej wysokości będzie bardzo niewielki. Dlatego też przy wyznaczaniu parametru Cb wszystkie wielkości określające położenie i wielkość otworu okiennego mierzone są do tej wysokości.


okno3


nat_horizontal


Rys. 2.  Założenia przyjęte do wyznaczania brzegowego współczynnika korekcyjnego Cb – szerokość otworu okiennego.


okno2


lum_vertical


Rys. 3.  Założenia przyjęte do wyznaczania brzegowego współczynnika korekcyjnego Cb – wysokość otworu okiennego.


a)


b)


Rys. 4. Przykładowe  rozkłady natężenia oświetlenia dla okien o różnej a)szerokości, b)wysokości.

W większości przypadków wielkość h/h0 lub d/d0 są bliskie jedności w związku z czym ewentualne osłabienia, istotne będą jedynie w przypadku znacznego przesunięcia okna (w pionie i/lub poziomie) względem środka płaszczyzny roboczej.

  powrót